Kádermegmaradás és pozíciókonvertálás
A magyarországi elitkutatások túlnyomórészt a Némedi Dénes és Lengyel György által kidolgozott pozicionális elitfogalommal dolgozva kiemelt figyelmet fordítanak azon gazdasági, politikai vagy egyéb társadalmi alrendszereket meghatározó pozíciók körére, amelyekhez felső szintű döntési jogkör, kompetencia társul. Az elitpozíciók körét a felső szintű döntési kompetencia határozza meg, az elit-csoportot pedig az elitpozíciót betöltő személyek köre jelenti. Kutatásunk az államszocialista rendszer pozíciórendszerén belül felismerhető kapcsolatokat, az egyes életutakon belüli mobilitási jellemzőket, a pozíciótípusok (pozíciócsoportokba sorolt pozíciók) életpályán belüli együttes vagy egymás utáni megjelenését vizsgálja. A munka során a vizsgált pozíciócsoportokat hálózatelemzési megközelítésben, egy egységes „pártállami pozícióhálózat” részeként kezeljük.
Az alábbi ábra elkészítéséhez archontológiai adatbázist építettünk, amelyhez először meghatároztuk azon pozíciók körét, amelyet a pozicionális elitvizsgálat szempontjából ha nem is feltétlenül „elitképző” jellegűnek, de egy elitcsoport leíró vizsgálata kapcsán relevánsnak tartottunk. A pozíciók körének meghatározása során a szocialista rendszer duális, illetve „hármas” struktúrájából indultunk ki. A párt-, az állami és a tömegszervezeti (a korszakban társadalmi szervezeti) hierarchiák mellett egyéb pozícióköröket is bevontunk a vizsgálatba.
Az egyes pozíciótípusokat az adatbázisba került személyek életútja mentén hálózat-mátrixba rendezhetjük. Két pozíciótípus közötti kapcsolatot az adja, ha legalább egy, az adatbázisban szereplő személy életútja során mindkét pozíciótípusba tartozó egyedi pozíciót betöltött.
Az adatbázis leírása és adattérképe elérhető itt.
A kutatáshoz kapcsolódó publikáció elérhető az alábbi linken.
